Znak Junáka

26. dívčí skautský oddíl Brno

Znak WAGGGS

Úvod
Náš oddíl
Skauting
Klubovna
Historie
Kronika
Plán akcí
Fotogalerie
Burza
Odkazy
Kontakty
Síň slávy


RSS kanál [?]
Přidej na Seznam.cz

O skautingu

Co je to skauting (junák)?

Junák – český skaut, z.s. je největší výchovná organizace v naší republice, která se snaží prostřednictvím her, zážitků, aktivit a dalších činností kladně působit na dítě a vychovat z něj kvalitního člověka. Je otevřen všem, co se chtějí něco nového naučit, co se chtějí rozvíjet, poznávat nové lidi a zažívat s nimi dobrodružství.

Činnost oddílu

Schůzky

Po celý rok se holky každý týden schází se svou družinou na schůzce, kde je pro ně jejich rádkyní připraven program. Jeho náplní jsou různé hry, získávání nových znalostí a učení novým dovednostem.
Schůzky jsou zvlášť pro benjamínky (5–7 let), světlušky (7–11 let) a zvlášť pro skautky (11–15 let).

Výlety

Několikrát do roka probíhají jednodenní či vícedenní akce do různých koutů naší republiky. Někdy s celým oddílem, někdy pouze s družinou. Na takových výletech holky zažívají různá dobrodružství, ať už při hledání pokladu, objevování nové země nebo třeba při zachraňování princezny. Cílem takových akcí je více stmelit kolektiv v oddíle či družině, vyzkoušet si získané vědomosti v praxi a objevovat krásy přírody.

Tábory

Každý rok vyráží celý oddíl v červenci na dvoutýdenní tábor, který je vyvrcholením celoroční oddílové činnosti. Na táboře probíhá celotáborová hra, každý rok zaměřená na jiné téma. Díky ní si mohou holky prožít nevšední dobrodružství. Cílem tábora je naučit se žít v přírodě, umět se postarat o sebe a o druhé a vyzkoušet si nové činnosti (vaření pro celý oddíl, noční hlídání tábora, práce se sekyrou a pilou, stavět stany…).

Kdo se dětem věnuje?

Oddíl je veden dospělým vůdcem, který složil minimálně dvě zkoušky a to čekatelskou a vůdcovskou. Tyto zkoušky jsou zaměřeny nejen na skautské disciplíny, ale hlavně na pedagogiku, psychologii, znalost právních předpisů, zdravovědu, zásady bezpečnosti atd. Takovému vůdci jsou v oddíle k dispozici další dospělí – činovníci a rádci, kteří také skládají různé zkoušky a svými schopnostmi a dovednostmi se snaží pomoct.

Co bude dítě potřebovat?

Dítě bude potřebovat určité vybavení.

Na schůzky: Stačí oblečení dle počasí, poznámkový blok, tužka, popřípadě věci, které se týkají programu a každý se o nich včas dozví.

Na výpravu: Důležité jsou pevné boty, ve kterých se dá chodit celý den. Dále pohodlný batůžek, do kterého se vejde svačina a pláštěnka.

Na vícedenní akci: Je potřeba větší batoh (objemem od 50 litrů), do kterého se vejdou všechny věci včetně spacáku. Jakékoli další zavazadlo, které je nutno nosit v ruce je velice nepříjemné a ztěžuje cestu. Není potřeba spacák do nějakých extrémů (v zimě je vždy zajištěna chata a v létě obstojí slabší spacák). Pokud ho budete kupovat, hleďte hlavně na jeho váhu a velikost (v zabaleném stavu). Vyplatí se už dítěti koupit spacák velikosti pro dospělého. Další věcí je karimatka jako podložka na spaní.

Tábor: Věci je nejlepší zabalit do kufru. Děti jsou ubytovány v podsadových stanech, takže je potřeba spacák. Pro případ vícedenního výletu a přespání v přírodě je také zapotřebí už zmíněný větší batoh, karimatka, pevná obuv.

Co se týká skautského vybavení, jde především o kroj, který se dá sehnat ve skautské prodejně.
Pokud si nejste jisti výbavou, rádi vám poradíme či pomůžeme vybrat. Toto vše dítě nemusí mít při nástupu do oddílu. Jde jen o jakýsi přehled do budoucna, co bude dítě potřebovat.


Zpět na úvodní stranu

Pátek 14. 5. ’21
svátek slaví Bonifác

Ikona stránky

Podporují nás
I vy můžete finančně podpořit náš oddíl!

Ubytování na akcích

Jak psát na webVytvořil O webuAdmin • Aktualizace: 7. září 2018 v 11.36